در میان همسایگان ایران، یکی از محبوب‌ترین کشورها برای ایرانیان، کشور گرجستان است. این محبوبیت هم برای سفرهای تفریحی و هم برای مهاجرت و ادامه تحصیلات صدق می‌کند. بنابراین آشنایی کلی با شرایط زندگی در گرجستان برای افراد بسیاری می‌تواند سودمند باشد.
وضعیت آب و هوای گرجستان
به طور کلی می‌توان وضعیت آب و هوایی کشور گرجستان معتدل و مرطوب توصیف کرد. اکثر مناطق این کشور در طول سال از بارندگی کافی برخوردارند و این موضوع یکی از دلایل پاکیزگی هوا در این کشور است. مطابق آمار جهانی در میان فهرست برترین کشورهای دنیا از لحاظ پاکیزگی هوا، نام کشور گرجستان نیز به چشم می‌خورد. البته نمی‌توان تأثیر میزان کم جمعیت این کشور را در این امر نادیده گرفت.
وضعیت اجتماعی گرجستان
آنچه از خاطرات و تجربیات گردشگران خارجی برمی‌آید این است که مردم گرجستان، مردمی مهمان‌نواز هستند که با گردشگران خارجی به خوبی برخورد می‌کنند و مشکل خاصی با ملیّت خاصی ندارند. جمعیّت کم و مردم خونگرمی که به دنبال دردسر نیستند، گرجستان را به کشوری آرام و دوست‌داشتنی برای زندگی تبدیل کرده است.
وضعیت اقتصادی گرجستان
به جرأت می‌توان گفت مهم‌ترین نقطه ضعف کشور گرجستان، وضعیت اقتصادی این کشور است. آمار بالای بیکاری، گردش مالی محدود و صنایع وابسته، بارزترین نشانه‌های اقتصاد بیمار گرجستان هستند. یکی از دلایل ارائه برنامه‌های تشویقی برای حضور سرمایه‌گذاران خارجی در گرجستان نیز حل مشکلات اقتصادی کشور به کمک سرمایه‌های خارجی است. البته برخی معتقدند انتخاب زمینه مناسب سرمایه‌گذاری در گرجستان، سودآوری بالایی خواهد داشت و به زودی شاهد پیشرفت چشم‌گیری در اقتصاد کشور گرجستان خواهیم بود.
هزینه زندگی در گرجستان
هزینه زندگی در گرجستان به ویژه در مقایسه با کشورهای اروپایی بسیار پایین است. این امر می‌تواند نقطه مثبتی برای مهاجرین خارجی که قصد اقامت در گرجستان را دارند محسوب شود ولی در نظر داشته باشید که فقر اقتصادی و سیستم اقتصادی ضعیف این کشور سبب ایجاد چنین شرایطی شده است. در حقیقت قدرت خرید مردم در کشور گرجستان بسیار محدود است بنابراین امکان پرداخت هزینه‌های بالا را ندارند.
امنیت در گرجستان
منطقه‌ای که کشور گرجستان در آن واقع شده است منطقه ناآرامی است ولی این ناآرامی‌ها تأثیر چندانی در کشور گرجستان نداشته است. شاهد این مدعا این است که در سال ۲۰۱۷ کشور گرجستان سوّمین کشور امن دنیا معرفی شده است. تجربه گردشگران خارجی نیز این موضوع را اثبات می‌کند که در تمام ساعات شبانه‌روز در کشور گرجستان امنیت برقرار است و هیچ نگرانی از این بابت وجود ندارد. آمار ارائه شده از نظر میزان جرم و جنایت‌هایی از قبیل سرقت منزل، سرقت خودرو، سرقت وسایل خودرو، حمله‌های خیابانی و … در گرجستان بسیار کم بوده و جزو کشورهای کاملاً امن به شمار می‌رود.
وضعیت درمانی و بهداشتی گرجستان
آمار ارائه شده در زمینه شرایط مراقبت‌های بهداشتی و درمانی در کشور گرجستان حاکی از آن است که این کشور از لحاظ خدمات درمانی وضعیت متوسطی دارد. میزان رضایت بیماران از امکانات درمانی، کادر درمانی و هزینه درمان همه در رتبه‌های میانی قرار گرفته که با توجّه به وضعیت اقتصادی و شرایط مردم گرجستان چندان دور از ذهن به نظر نمی‌رسد.

Leave a Reply