بسیاری از افراد مهاجرت به گرجستان را تنها راه موفقیت و پیشرفت خود می‌دانند و تمام تلاش خود را برای دریافت اقامت گرجستان معطوف کرده‌اند. این در حالی است که حضور در هیچ کشوری به تنهایی نمی‌تواند عامل موفقیت یا شکست باشد. مسئله این است که بیش از آنکه بر روی مهاجرت به گرجستان تمرکز کنیم باید بر اهداف شخصی خود در زندگی تمرکز کنیم. باید در مهاجرت به گرجستان به دنبال چه چیزی هستیم؟ چه انتظاری از زندگی در گرجستان داریم؟ آیا واقعیت های گرجستان با انتظارات و تصورات ما مطابقت دارد؟

در این مطلب ما برخی از واقعیت‌های زندگی در گرجستان اعم از مشکلات و مزایا را بیان می‌کنیم به این امید که راهگشای مناسبی برای هم وطنان باشد.

چرا افراد زیادی به زندگی در گرجستان علاقمند هستند؟

گرجستان کشوری است با آب و هوای مطلوب و مردمی خونگرم که عقاید نژادپرستی ندارند. در نتیجه در حالت کلی مهاجران برای زندگی در گرجستان با مشکل خاصی مواجه نمی‌شوند. ضمن این که احتمال پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا و نیز همسایگی کشور گرجستان با ایران از مزایایی است که ایرانیان را برای مهاجرت به گرجستان بیش از پیش ترغیب می‌کند.

کار در گرجستان

بدیهی است که کسب درآمد کافی لازمه زندگی در هر کشوری است. مهاجران برای کار در گرجستان با چند مشکل روبرو هستند. اوّل این که سیستم اقتصاد گرجستان یک سیستم ضعیف بوده و سطح درآمد مردم در آن پایین است. لذا نمی‌توانید به کسب درآمد خوب در گرجستان امید چندانی داشته باشید. موارد خاصی مانند کشاورزی، دامپروری و پرورش آبزیان و صنایع بسته‌بندی تنها زمینه های درحال توسعه در گرجستان هستند. سرمایه‌گذاری در گرجستان اگر در چنین مواردی صورت گیرد به دلیل امکان صادرات محصولات، درآمد مناسبی دارد.

مسئله بعدی آمار بالای بیکاری در گرجستان است. روشن است که طبق قانون کار در گرجستان اتباع این کشور برای استخدام در اولویت قرار دارند. لذا یافتن شغل در گرجستان یکی از مشکلات جدی مهاجران خارجی است. ضمن اینکه علیرغم استفاده از زبان انگلیسی برای استخدام در گرجستان تسلط به زبان گرجی ضروری است.

خدمات عمومی در گرجستان

مطابق گزارش‌های معتبر منتشر شده از کیفیت زندگی در گرجستان این کشور از لحاظ امنیتی رتبه بسیار خوبی دارد، سطح بهداشت عمومی در این کشور نیز مطلوب است. امّا در مقایسه با هزینه‌های زندگی در گرجستان که تفاوت چندانی با ایران ندارد خدمات سلامت و بهداشت از قیمت بالایی برخوردار است و مشکل اینجاست که مهاجرانی که هنوز اقامت دائم گرجستان را دریافت نکرده‌اند امکان دریافت تسهیلات بیمه درمانی را ندارند.

مهاجرت خانوادگی به گرجستان

تسهیلات دریافت اقامت گرجستان که در ازای خرید ملک در گرجستان یا سرمایه‌گذاری در گرجستان به افراد خارجی داده می‌شود برای خانواده ایشان نیز در نظر گرفته شده است. امّا دریافت اقامت موقت گرجستان برای تمام اعضای خانواده تنها اوّلین گام برای زندگی در گرجستان است. حقیقت این است که باید جنبه‌های مختلف زندگی در گرجستان را بررسی کنید. یکی از چالش‌های زندگی خانوادگی در گرجستان یافتن مدرسه مناسب برای کودکان است. در کشور گرجستان مدارس بین‌المللی با زبان‌های انگلیسی و فرانسه وجود دارند ولی تعداد آنها محدود است. اگر موفق به ثبت‌نام در این مدارس نشوید باید به مدارس گرجی مراجعه کنید که طبیعی است تسلط به زبان گرجی در آن ضروری است. ضمن اینکه به خاطر تطبیق پایه تحصیلی با سیستم آموزشی گرجستان ممکن است فرزند شما مجبور به تکرار دروس شود.

به هر حال پیش از اقدامات جدی برای مهاجرت به گرجستان حتماً سفری تفریحی به گرجستان داشته باشید تا از نزدیک با شرایط زندگی در گرجستان آشنا شوید.

Leave a Reply