موزه دادیانی شهر زوگدیدی

موزه تاریخی و معماری کاخ دادیانی در شهر زوگدیدی منطقه سام گرلو در غرب گرجستان واقع است. این موزه در سال ۱۹۲۱ تاسیس شد و شامل ۴۱۰۰۰ اثر تاریخی و اشیاء ارزشمند است.

مجموعه موزه دادیانی شامل کاخ های ملکه سام گرلو، کاترین چاوچاوادزی دادیانی و شاهزاده نیکو دادیانی، کلیسای دادگاه و باغ گیاه شناسی است. در سال ۱۸۵۰، شاهزاده دیوید دادیانی برای نخستین بار بخشی از کاخ را مبدل به موزه حفاری های باستانی کرد.  در طی این حفاری ها موزه سکه سازی منطقه ی آرچاپلیس کشف شد. دادیانی ها در بخشی از کاخ خود اسلحه هایی مربوط به قرون وسطی، آثار مردم شناسی، قوم نگاری و هنرهای زیبا را نیز نگهداری می کردند.

موزه دادیانی شهر زوگدیدی

این کاخ در سال ۱۹۲۰ از انحصار خانواده دادیانی خارج شد و مجددا به مردم بازگردانیده شد اما این مساله هیچگاه عملی نشد تا اینکه یک سال بعد این کاخ مبدل به موزه شد. در این کاخ بسیار زیبا که متاثر از معماری اروپایی ساخته شده اشیاء باستانی زیادی در معرض عموم است. این اشیاء باستانی شامل موارد مختلفی همچون اشیاء باستانی مربوط به پیش از میلاد مسیح، آثاری مربوط به یونان باستان، اشیاء و سلاح های قرون وسطی نگهداری می شود.

موزه دادیانی شهر زوگدیدی

برخی آثار و اشیاء باستانی موجود در موزه دادیانی:

  1. اشیاء با ارزشی مربوط به ناپلئون بناپارت، اشیاء سلطنتی فرانسوی و نسخ خطی مربوط به ناپلئون و خانواده دادیانی
  2. نقاشی های مربوط به نقاشان انگلیسی، فرانسوی و روسی نیز در معرض دید عموم قرار گرفته است.
  3. آثار زرگری قرن نوزدهم
  4. آثاری از شاهزادگان سامگرلو، خانواده های سلطنتی فرانسه، سلاح های باستانی آسیایی و اروپایی
  5. مجموعه ای از نقاشی های نقاش روسی به نام (peredvizhniks)، نقاشی های فرانسوی با مضمون صحنه های نبرد و نقاشی های انگلیسی با مناظری از دریا
  6. مجموعه ای از کریستال های چینی، ظروف آلمانی، روسی و فرانسوی، ظروف سفالی و…
  7. گالری بسیار غنی از عکسها
  8. اشیاء مقدس مسیحی و صلیب های تاریخی مربوط به قرون وسطی

در این موزه یک لباس بسیار ارزشمند وجود دارد که گفته می شود لباس مریم مقدس بوده است. روایت عجیبی در مورد نحوه ورود این لباس به موزه گفته می شود. گفته می شود این لباس توسط اسقف اعظم در سال ۱۴۵۳ در هنگام سقوط قسطنطنیه توسط ترکان عثمانی به گرجستان آورده شده است.

این لباس مقدس از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به همین دلیل در قسمت برج کلیسا قرار داده می شود. این لباس در طول سال تنها در ماه اوت بیرون آورده می شود و در معرض دید عموم قرار می گیرد.

موزه دادیانی شهر زوگدیدی

ساعات کار: هر روز بجز دوشنبه، از ۱۰ صبح تا ۶ بعداز ظهر

قیمت بلیط: بزرگسالان ۲ ژل، دانش آموزان ۱ ژل، بازدید برای کودکان زیر ۶ سال رایگان است.

ایران گرجیا با كادري مجرب بازديد از این موزه زیبا و جاذبه هایش را براي شما مهيا مي سازد. جهت هماهنگي و رزرو اين تور و تورهای دیگر گرجستان با تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تهران اقاي فرهاني هماهنگ بفرماييد.

اقامت گرجستان 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *