گرجستان یکی از کشورهایی است که با قرارگیری در حد فاصل آسیا و اروپا از یک موقعیت جغرافیایی بسیار مناسب برخوردار است. مسئولین این کشور نیز با در نظر گرفتن این امر می‌کوشند تا با نزدیکی به اعضای هر دو قاره، از مزایای هردوی آنها بهره‌مند شوند. تلاش فراوان مقامات سیاسی گرجستان برای عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو در همین راستا صورت می‌گیرد. از سوی دیگر، این کشور از ظرفیت همسایگان خود نیز غافل نبوده و تلاش می‌کند با اعطای امتیازاتی نظیر لغو صدور ویزا، به افزایش ارتباطات و جذب سرمایه‌های آنان دست یابد. 

در حقیقت، کشور گرجستان یکی از بازماندگان فروپاشی شوروی است که در سال‌های اولیه استقلال، گرفتار مشکلات سیاسی و اقتصادی بسیاری بود. امّا پس از گذشت سال‌ها و بازگشت رونق به تولید و کشاورزی این کشور، اقتصاد گرجستان روند رو به رشد خود را آغاز نمود. در سال‌های اخیر، مقامات کشور گرجستان مسئله جذب سرمایه‌های خارجی را در اولویت برنامه‌های خود قرار دادند و برای این امر از یک سو به جذب سرمایه‌های کلان از کشورهایی با اقتصاد پیشرفته پرداخته و از سوی دیگر جذب سرمایه‌های اندک مهاجران خارجی را در ازای دریافت اقامت گرجستان در برنامه‌ریزی خود قرار دادند.

مزیت سرمایه‌گذاری در گرجستان برای ایرانیان

با توجّه به اهمّیت موضوع سرمایه‌گذاری چه از لحاظ مالی و چه از لحاظ قانونی، مهم‌ترین نکته این است که دریافت مشاوره از افراد متخصص و مجرب در این زمینه کاملاً ضروری است. فراموش نکنید که اوّلین منفعت سرمایه‌گذاری نه برای سرمایه‌گذار خارجی که برای کشوری است که در آن سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد. اصولاً کشورها برای افزایش رشد اقتصادی، کارآفرینی و رونق تجارت در کشور خود اقدام به جذب سرمایه‌های خارجی می‌نمایند. بدیهی است برای پیشگیری از مشکلات احتمالی، قوانین دقیق، مشخص و با جزئیات کامل برای سرمایه‌گذاری توسط افراد خارجی را وضع نموده و آن را به اجرا درمی‌آورند. پس آگاهی کامل از قوانین سرمایه‌گذاری، اوّلین گام برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی است. نکته مهم در این زمینه این است که با توجّه به عوامل مختلف سیاسی و اقتصادی این قوانین تغییر پیدا می‌کنند به عنوان مثال در سال‌های قبل، حداقل میزان سرمایه‌گذاری در گرجستان مبلغی حدود ۱۲۰۰۰۰ دلار بود که از تاریخ اوّل جولای ۲۰۱۹ این مبلغ به میزان ۳۰۰۰۰۰ دلار افزایش یافته است. 

موضوع دیگری که برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی باید در نظر بگیرید، میزان رونق اقتصادی و ظرفیت‌های موجود در آن کشور است. صرف دریافت اقامت در ازای سرمایه‌گذاری نمی‌تواند دلیل کافی برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی باشد. به عنوان مثال کشور گرجستان اگرچه از نظر رشد اقتصادی در سال‌های اخیر در میان رتبه‌های برتر دنیا قرار گرفته ولی این کشور تنها ۵ میلیون نفر جمعیّت دارد بنابراین میزان مبادلات و گردش مالی آن زیاد نیست. بنابراین سرمایه‌گذاری در گرجستان در هر زمینه‌ای سوددهی ندارد و باید ابتدا زمینه‌های کاری و مشاغل پربازده در گرجستان را بشناسید و در آن زمینه‌ها سرمایه‌گذاری کنید.

مورد دیگری که برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی اهمّیت دارد، زمان و هزینه سفر به آن کشور است. لازمه سرمایه‌گذاری و تجارت در هرکشوری، حضور دائم یا حداقل رفت و آمد مداوم به آن کشور است. بنابراین هرچه کشور مربوطه نزدیک‌تر باشد و یا هزینه سفر به آن کمتر باشد گزینه مناسب‌تری است. در این مورد سرمایه‌گذاری در گرجستان برای ایرانیان بسیار مناسب بوده و یکی از دلایل اقبال ایرانیان نیز همین امر است.

Leave a Reply