با توجّه به مهاجرت آسان و قیمت‌های پایین زندگی در کشور گرجستان، این کشور یکی از کشورهای پرطرفدار برای مهاجرت ایرانیان است. یکی از روش‌های اخذ اقامت گرجستان، خرید ملک در این کشور می‌باشد. البته پس از خرید ملک، تنها اقامت موقت یک ساله به فرد متقاضی اعطا می‌شود. طبق قوانین فعلی در صورت تداوم مالکیت ملک برای فرد خارجی، این اقامت یک ساله هر ساله قابل تمدید است. پس از گذشت شش سال از اقامت قانونی یک فرد خارجی در گرجستان او می‌تواند برای اقامت دائم این کشور اقدام نماید.

مزایای خرید ملک در گرجستان

  • سرمایه‌گذاری

اگر تنها به قصد سرمایه‌گذاری برای خرید ملک در گرجستان اقدام کنید هم ضرر نخواهید کرد. زیرا این یک سرمایه‌گذاری به دلار بوده و هرساله رشد خوبی خواهد داشت. در صورت پیوستن گرجستان به اتحادیه اروپا سرمایه شما نیز رشد بیشتری خواهد داشت.

  • دریافت اقامت گرجستان

طبق قوانین کشور گرجستان، هر فرد خارجی اگر ملکی به ارزش ۱۰۰۰۰۰ دلار در این کشور خریداری کند می‌تواند برای دریافت اقامت گرجستان درخواست دهد. البته هیچ الزامی در این زمینه وجود ندارد و اگر تمایلی برای اقامت در گرجستان نداشته باشید می‌توانید ملک خود را اجاره داده و به کشور خود بازگردید.

  • خرید اقساطی ملک

افراد خارجی امکان خرید اقساطی ملک را نیز در گرجستان دارند. البته برای دریافت اقامت گرجستان میزان پیش پرداخت باید حداقل ۳۵۰۰۰ دلار باشد.

  • اقامت فرد متقاضی و خانواده

در صورت خرید ملک در کشور گرجستان به فرد متقاضی و تمام اعضای خانواده او اجازه اقامت موقت یک ساله داده می‌شود.

  • عدم وجود بوروکراسی اداری

انتقال سند ملک در گرجستان در یک روز کاری انجام می‌شود و فرآیند فرسایشی بوروکراسی اداری در این کشور وجود ندارد.

  • معاف از مالیات

خرید ملک در کشور گرجستان جزو مواردی است که معاف از پرداخت مالیات است.

  • سفر به گرجستان بدون نیاز به ویزا

کشور گرجستان جزو آن دسته از کشورهایی است که اتباع ایرانی برای سفر به آن‌جا نیازی به دریافت ویزا ندارند و تنها با داشتن گذرنامه معتبر می‌توانند به این کشور سفر کنند. این امر از یک سو باعث کاهش هزینه‌های سفر شده و از سوی دیگر امکان جستجو و یافتن ملک مناسب برای ایرانیان را تسهیل می‌نماید.

معایب خرید ملک در گرجستان

  • اقتصاد ضعیف کشور گرجستان

حقیقت این است که کشور گرجستان یکی از کشورهای فقیر به شمار می‌رود که درآمد سالانه مردم بسیار کم است. به تبع آن معاملات مسکن نیز رونق زیادی ندارد.

  • عدم امکان سرمایه‌گذاری با ارزش زیاد

همان‌طور که گفتیم سطح درآمد مردم گرجستان بسیار پایین است. در نتیجه مردم تنها قادر به تهیه املاک و خانه‌های کوچک هستند آن هم با استفاده از وام‌های بانکی. پس املاک بزرگ و با قیمت‌های بالا مشتریان خاصی دارد که تعداد آنها زیاد نیست. بنابراین اگر یک فرد خارجی اقدام به خرید ملک وسیعی نماید احتمالاً هنگام فروش با مشکل جدی روبرو خواهد شد.

  • تفاوت قیمت ملک در بین شهرهای گرجستان

با توجّه به وضعیت اقتصادی گرجستان، معاملات املاک تنها در تفلیس پایتخت گرجستان رونق دارد و خرید ملک در سایر شهرهای گرجستان ارزشی ندارد.

Leave a Reply