یکی از روش‌های دریافت اقامت برای اغلب کشورها، سرمایه‌گذاری در آن کشور است. البته قوانین سرمایه‌گذاری در هر کشوری ممکن است با کشورهای دیگر تفاوت داشته باشد. علاوه بر آن، قوانین مربوط به دریافت اقامت از طریق سرمایه‌گذاری نیز معمولاً در طول زمان، دستخوش تغییرات فراوانی می‌شوند. بنابراین در مرحله اوّل باید از آخرین قوانین حاکم بر آن کشور در مورد سرمایه‌گذاری اتباع خارجی مطلع شده؛ سپس برای این امر اقدام نمایید. نکته مهم دیگری که باید در نظر گرفته شود این است که پروسه حقوقی و اداری سرمایه‌گذاری در هر کشوری مطابق با قوانین داخلی آن کشور انجام می‌شود؛ لذا آشنایی با قوانین و تسلط بر پیچ و خم‌های این پروسه بسیار اهمّیّت دارد. از این رو توصیه می‌شود برای سرمایه‌گذاری در یک کشور خارجی حتماً از مشاوره با یک وکیل متخصص و مجرب استفاده کنید تا در طول مسیر در کنار شما باشد.

روش‌های سرمایه‌گذاری در گرجستان

راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری در گرجستان وجود دارد که فرد متقاضی باید با توجّه به شرایط شخصی از جمله میزان سرمایه، امکان سفر به گرجستان و … و مزایای و معایب راه‌های مختلف، زمینه مناسب خود برای سرمایه‌گذاری را انتخاب نماید. مهم‌ترین روش‌های سرمایه‌گذاری در گرجستان عبارتند از:

  1. سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق خرید ملک

 املاک و مستغلات یکی از بخش‌های اقتصاد گرجستان است که در سال‌های اخیر روند رو به رشدی داشته است. افزایش جذب سرمایه‌گذاران خارجی یکی از دلایل توسعه این بخش بوده است. برای دریافت اقامت گرجستان از طریق خرید املاک باید حداقل مبلغ ۳۵۰۰۰ دلار سرمایه داشته باشید. ذکر این نکته حائز اهمّیّت است که صرف ارائه قرارداد خرید ملک برای درخواست اقامت کفایت نمی‌کند و طبق قوانین کشور گرجستان، ملک خریداری شده باید توسط کارشناسان رسمی نیز قیمت‌گذاری شود. نرخ کارشناسی گاهی تفاوت ۱۰ درصدی با قیمت پرداخت شده دارد. پس بهتر است این احتمال ده درصدی را هنگام خرید ملک لحاظ کنید تا برای دریافت اقامت دچار مشکل نشوید.

  • سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق ثبت شرکت

فرآیند ثبت شرکت در گرجستان معمولاً در مدّت یک هفته به انجام می‌رسد که در طول این مدّت، حضور فرد متقاضی در گرجستان الزامی است. نکته مهم این است که دریافت اقامت گرجستان از طریق ثبت شرکت تنها پس از آغاز به کار شرکت و پرداخت مالیات توسط شرکت، امکان‌پذیر می‌باشد. علاوه بر آن، فرد متقاضی باید اثبات نماید که حداقل مبلغ ۳۰۰۰۰۰ دلار در شرکت سرمایه‌گذاری کرده و یا این که مبادلات مالی شرکت سالیانه حداقل مبلغ ۱۲۰۰۰۰ دلار می‌باشد.

  • سرمایه‌گذاری در گرجستان از طریق خرید اوراق بهادار

مزیت این روش بر سایر روش‌ها این است که این نوع سرمایه‌گذاری، معاف از مالیات محسوب می‌شود. دلیل این امر آن است که سرمایه جمع شده از طریق اوراق قرضه دولتی صرف بودجه دولت و امور عام‌المنفعه می‌شود. به طور ویژه در کشور گرجستان صندوق‌هایی با عنوان “صندوق اوراق قرضه شهرداری” وجود دارد که به منظور جلب مشارکت مردمی در ساخت پروژه‌های عمرانی مهم شهر تأسیس شده‌اند. با این تمهید، نه تنها کسری بودجه دولت تأمین می‌شود بلکه مردم نیز در ازای مشارکت خود، سود سالانه قابل قبولی دریافت می‌کنند.

Leave a Reply