قلعه اوجارما

قلعه اوجارما

قلعه باستانی اوجارما در سمت راست رودخانه ایوری واقع در ۴۵ کیلومتری شرق تفلیس در محدوده گمبوری در منطقه کاختی واقع شده است. بنای اولیه این قلعه باستانی به قرن سوم پیش از میلاد باز می گردد.

قلعه اوجارما دارای سه دوره اصلی ساخت و ساز است. در نیمه دوم قرن پنجم میلادی وختانگ گرگاسالی پادشاه معروف گرجستان ساختمان های متعددی را در اوجارما  بنا کرد و محل اقامت خود را به این قلعه باستانی منتقل کرد. پس از مرگ وختانگ، وارث او برای مدت کوتاهی در این قلعه حکومت کرد.

در قرن دهم قلعه اوجارما توسط سپاه اعراب نابود شد و پس از گذشت ۳۰۰ سال یعنی در قرن ۱۳ میلادی توسط پادشاه جورج سوم بازسازی شد و به عنوان مکان خزانه داری مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه اوجارما

این منطقه تا قرن هشتم میلادی دومین پایتخت گرجستان بوده است. برخی مورخان بر این باورند که پادشاه واختانگ پس از زخمی شدن در جنگ با ایرانیان در این قلعه چشم از جهان فرو بسته است. این قلعه را به جهت نفوذناپذیری و استحکام با قلعه بیزانس مقایسه می کنند. متاسفانه بخش های زیادی از این قلعه از بین رفته است و امروزه تنها بعضی از دیوارهای آن باقی مانده است.

قلعه شهر متشکل از دو بخش است: قلعه واقع بر تپه سنگی و قلعه شهر روی شیب

این قلعه توسط دیوار محافظ قدرتمند با ۹ برج چهار گوش محاصره شده بود. برجها سه طبقه بوده و با سقف کاشی کاری با حلقه ای سوراخ پوشانده شده اند. دروازه های شهر در برج اول قرار داشتند. در ساختمان قلعه یک کاخ سلطنتی و ساختمان دو طبقه با یک غار در قسمت شرقی مرکزی واقع شده است.

قلعه اوجارما

محوطه قلعه با پنجره های بزرگ و گسترده روشن می شد و بالکن حلق آویز نیز در قلعه قرار داشته است. در قسمت مرکزی قلعه کلیسای باستانی Jvar-Patiosani (کلیسای صلیب عادلانه) قرار دارد. در این قلعه همچنین مخازن بزرگ برای حفظ آب وجود دارد.

تمامی بخش های حفاظتی اصلی در دوره واختنگ گرگاسالی تاسیس شده است. در قرن ۱۲ ام دیوارهای نابود شده دوباره احیا شد و ساختمان های جدید به ساختمان قلعه اضافه شد. در دوره سوم بازسازی قلعه یعنی قرون هفدهم تا هجدهم میلادی بازسازی بخشی از دیوارهای قلعه صورت گرفت.

قلعه اوجارما یکی از بهترین نمونه های معماری کهن گرجستان است. متاسفانه بخش های زیادی از این قلعه از بین رفته است و امروزه تنها بعضی از دیوارهای آن باقی مانده است اما تلاش هایی برای بازسازی قلعه در حال انجام است.

ایران جورجیا به شما توصیه می کند برای داشتن سفری امن و بی دردسر به این کشور از طریق شرکت های فعال در زمینه تور گرجستان اقدام کنید. شرکت ایران جورجیا با برگزاری تورهای متعدد برای بازدید از مناطق زیبا و بکر گرجستان و تمامی جاذبه های گردشگری آن در خدمت شما عزیزان می باشد. جهت تماس با شرکت ایران جورجیا و رزرو تور با تلفن ۰۹۱۲۱۳۹۴۹۴۴ تهران اقاي فرهاني هماهنگ بفرماييد.

SAMSUNG CSC

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *